Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 sierpnia 2018 r.
15:20

Jarmark Jagielloński już trwa. Pajda chleba, rzeźbiona mysz, a może słomkowy kapelusz?

Autor: Zdjęcie autora agdy

Kolejka po chleb, kuźnia przed Ratuszem, Stare Miasto już za ciasne, gra muzyka. To znaczy, że się zaczął Jarmark Jagielloński

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Solidna pajda chleba ze smalcem plus kiszony ogórek – za 6 złotych. Bochenek 10 zł. I do tego trzeba po to wszystko stać w kolejce. Siedzieć wygodnie można przy stole rozstawionym koło Trybunału Koronnego ale tam trzeba pracować bo to miejsce warsztatów instrumentów z wikliny. Dorośli i dzieci starają się upleść coś co będzie przypominało tamburyn gdzie za brzękadła służą kapsle. 

Jarmark Jagielloński trwa od kilku godzin a już może mówić o frekwencyjnym sukcesie, bo powoli nie da się przejść uliczkami Starego Miasta.

- Ile kosztuje ta mysia? – pyta chłopiec oglądający drewniane zwierzątka. – 15 złotych – słyszy. – A to nie, bo mam tylko 14 – mówi zawiedziony. Wołany przez właścicieli stoiska na ul. Złotej wraca i oczywiście transakcja zostaje dokonana, bo na jarmarku trzeba się targować.

Michał lat 8. i jego 10-letnia siostra Hania (na zdjęciu) przyjechali z rodzicami z Warszawy. Specjalnie na jarmark, na którym jeszcze nie zdążyli obejść wszystkich stoisk. – To był mój pomysł, żeby tu przyjechać bo jestem zakochana we frywolitkach a koronki są w tym roku na jarmarku najważniejsze – tłumaczy mama Michała, która już kupiła czarną frywolitkę. Cała rodzina będzie w Lublinie przez trzy jarmarkowe dni.

- Najchętniej ludzie kupują ptaki ale pierwszy na tegorocznym jarmarku poszedł zając – mówi żona rzeźbiarza Tadeusza Szulca. Przyjechali z Woli Korybutowej. – Jak zdrowie mężowi pozwalało to jeździliśmy także do Kazimierza ale teraz tylko na Jarmark Jagielloński. Zbieramy rzeźby przez całą zimę – dodaje. Najdroższe są pokaźne bociany za 100 złotych, małe koty, zające czy myszy są po 15 zł. Pan Tadeusz Szulc siedzi obok stoiska i można podpatrzeć jak powstają jego prace. – Mnie to nie przeszkadza – macha ręką pytany czy można zrobić mu zdjęcie.

Jarmark to miejsce gdzie nie działa kalendarz. Są twórcy ludowi robiący pisanki, kilka stoisk dalej można kupić sobie choinkowe ozdoby. Są ciepłe kapcie i słomkowe kapelusze.

Można spotkać dziewczynkę z gwiazdami betlejemskimi. – No właśnie, my już jesteśmy przygotowane do Bożego Narodzenia – żartuje opiekunka 8-letniej Mai. – Trzeba było pomalować gwiazdy farbami i naklejać ozdoby – tłumaczy dziewczynka, która przyjechała do Lublina z Grójca. Sądząc po palcach zabrudzonych farbą obie gwiazdy na jarmarkowych warsztatach ozdabiała sama. Młoda uczestniczka jarmarku ma napięty program, po warsztatach ze zdobienia gwiazd kolędniczych szła na wikliniarskie. W sobotę – nauka wycinanek.

I tu ważna informacja dla osób, które miały ochotę na udział w warsztatach przygotowanych w ramach jarmarku. Zapisy trwały bardzo krótko i miejsca zostały zarezerwowane. Teraz nie wszyscy z nich korzystają. Jeśli ktoś chce się czegoś nauczyć – niech przychodzi. Organizatorzy zapraszają chętnych jeśli mają wolne miejsca. No i zawsze jest co oglądać.

Nowością w tym roku są kurze koncerty. Jarmarkowa kura, najważniejszy symbol wydarzenia zaparkowała na placu Po Farze, koło wejścia na pocztę. Koło niej jest uliczna scena gdzie występują artyści. Dziś „Wokół kury” koncertowali goście z Wrocławia, kapela Timingeriu. W sobotę i niedzielę Teatr Makata.

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31